0505015.MXP
DigiKey Part Number
F3256-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0505015.MXP
Description
FUSE CERM 15A 500VAC 500VDC 3AB
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 A 500 V 500 V Fuse Cartridge, Ceramic Requires Holder 3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4"
Category
Current Rating (Amps)
Mfr
Voltage Rating - AC
500 V
Series
Voltage Rating - DC
Packaging
Bulk
Response Time
Fast Blow
Part Status
Active
Package / Case
Mounting Type
Requires Holder
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.250" Dia x 1.250" L (6.35mm x 31.75mm)