0496200.Z
DigiKey Part Number
0496200.Z-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0496200.Z
Description
FUSE LINK 200A 32VDC IN-LINE
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
200A 32 VDC Fuse Fuse Link Free Hanging (In-Line)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
0496200.Z Models
Category
Voltage Rating - DC
32 VDC
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Applications
Automotive
Series
Approval Agency
UL
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Breaking Capacity @ Rated Voltage
2kA
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Package / Case
In-Line
Fuse Type
Fuse Link
Size / Dimension
2.394" L x 0.729" W x 0.661" H (60.80mm x 18.30mm x 16.80mm)
Current Rating (Amps)
200A
DC Cold Resistance
0.173 mOhms