0477.500MXP
DigiKey Part Number
F2985-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0477.500MXP
Description
FUSE CERM 500MA 500VAC 400VDC
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
500 mA 500 V 400 V Fuse Cartridge, Ceramic Requires Holder 5mm x 20mm
Packaging
Bulk
Breaking Capacity @ Rated Voltage
100A AC, 1.5kA DC
Melting I²t
0.3
Mounting Type
Requires Holder
Approval Agency
cULus, SEMKO
Fuse Type
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
Voltage Rating - AC
500 V
DC Cold Resistance
1.0559 Ohms