045106.3NRL is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Eaton - Electronics Division
In Stock: 395
Datasheet
Similar
Eaton - Electronics Division
In Stock: 580
Datasheet
6.3 A 125 V 125 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Surface Mount 2-SMD, Square End Block
045106.3NRL
DigiKey Part Number
045106.3NRL-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
045106.3NRL
Description
FUSE BRD MNT 6.3A 125VAC/VDC SMD
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
045106.3NRL Models
Breaking Capacity @ Rated Voltage
50A
Melting I²t
9.17
Approval Agency
CSA, PSE, UL
Fuse Type
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.240" L x 0.106" W x 0.106" H (6.10mm x 2.69mm x 2.69mm)
Voltage Rating - AC
125 V
DC Cold Resistance
0.0096 Ohms