0438.250WRA
DigiKey Part Number
F10723TR-ND - Tape & Reel (TR)
F10723CT-ND - Cut Tape (CT)
F10723DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0438.250WRA
Description
FUSE BDMT 250MA 32VAC 63VDC 0603
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
250 mA 32 V 63 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Surface Mount 0603 (1608 Metric)
Category
Voltage Rating - DC
Mfr
Response Time
Fast Blow
Series
Package / Case
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Breaking Capacity @ Rated Voltage
50A
Part Status
Active
Melting I²t
0.0017
Mounting Type
Surface Mount
Approval Agency
CSA, UR
Fuse Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.062" L x 0.033" W x 0.024" H (1.58mm x 0.85mm x 0.61mm)
Voltage Rating - AC
32 V
DC Cold Resistance
2.218 Ohms