0313.100MXP
DigiKey Part Number
F4800-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0313.100MXP
Description
FUSE GLASS 100MA 250VAC 3AB 3AG
Detailed Description
100 mA 250 V Fuse Cartridge, Glass Requires Holder 3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4"
Breaking Capacity @ Rated Voltage
35A
Melting I²t
0.085
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.250" Dia x 1.250" L (6.35mm x 31.75mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
43 Ohms
Voltage Rating - AC
250 V