027201.5H is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
1.5 A 125 V 125 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Through Hole Radial, Can, Vertical
027201.5H
DigiKey Part Number
F3644-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
027201.5H
Description
FUSE BRD MT 1.5A 125VAC/VDC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
027201.5H Models
Category
Voltage Rating - DC
Mfr
Response Time
Fast Blow
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Breaking Capacity @ Rated Voltage
10kA
Part Status
Active
Melting I²t
0.16
Mounting Type
Through Hole
Approval Agency
CSA, QPL, UL
Fuse Type
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.235" Dia x 0.287" H (5.97mm x 7.30mm)
Voltage Rating - AC
125 V
DC Cold Resistance
0.0578 Ohms