0272.500H
DigiKey Part Number
0272.500H-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0272.500H
Description
FUSE BOARD MNT 500MA 125VAC/VDC
Detailed Description
500 mA 125 V 125 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Through Hole Radial, Can, Vertical
EDA/CAD Models
0272.500H Models
Melting I²t
0.0716
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.235" Dia x 0.287" H (5.97mm x 7.30mm)
Voltage Rating - AC
125 V
DC Cold Resistance
0.167 Ohms