0251.062NRT1L
DigiKey Part Number
F7797TR-ND - Tape & Reel (TR)
F7797CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0251.062NRT1L
Description
FUSE BRD MNT 62MA 125VAC/VDC AXL
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
62 mA 125 V 125 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Through Hole Axial
EDA/CAD Models
0251.062NRT1L Models
Breaking Capacity @ Rated Voltage
50A AC, 300A DC
Melting I²t
1.13E-4
Approval Agency
CSA, cURus
Fuse Type
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.110" Dia x 0.280" L (2.80mm x 7.11mm)
Voltage Rating - AC
125 V
DC Cold Resistance
7 Ohms