021606.3HXP
DigiKey Part Number
F2374-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
021606.3HXP
Description
FUSE CERAMIC 6.3A 250VAC 5X20MM
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6.3 A 250 V Fuse Cartridge, Ceramic Requires Holder 5mm x 20mm
Category
Response Time
Fast Blow
Melting I²t
56.43
Approval Agency
BSI, CCC, CE, CSA, KC, PSE, SEMKO, UR, VDE
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.0137 Ohms
Voltage Rating - AC
250 V