0215.800HXP | |
|---|---|
DigiKey Part Number | F4608-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 0215.800HXP |
Description | FUSE CERAMIC 800MA 250VAC 5X20MM |
Manufacturer Standard Lead Time | 21 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 800 mA 250 V Fuse Cartridge, Ceramic Requires Holder 5mm x 20mm |
Datasheet | Datasheet |
Category | Response Time Slow Blow |
Mfr | Package / Case |
Series | Breaking Capacity @ Rated Voltage 1.5kA |
Packaging Bulk | Melting I²t 0.975 |
Part Status Active | Approval Agency CE, CSA, SEMKO, UL, VDE |
Mounting Type Requires Holder | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |
Fuse Type | Size / Dimension 0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm) |
Current Rating (Amps) | DC Cold Resistance 0.4675 Ohms |
Voltage Rating - AC 250 V |