0215.630HXP
DigiKey Part Number
F7917-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0215.630HXP
Description
FUSE CERAMIC 630MA 250VAC 5X20MM
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
630 mA 250 V Fuse Cartridge, Ceramic Requires Holder 5mm x 20mm
Category
Response Time
Slow Blow
Melting I²t
0.635
Approval Agency
CE, CSA, SEMKO, UL, VDE
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.72 Ohms
Voltage Rating - AC
250 V