01250003H
DigiKey Part Number
F3306-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
01250003H
Description
FUSE CLIP CARTRIDGE 250V 30A PCB
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fuse Clip 30 A 250V 1 Circuit Cartridge Through Hole
Category
Fuse Type
Cartridge
Mfr
Fuseholder Type
Clip
Series
Number of Circuits
1
Packaging
Bulk
Voltage
Part Status
Active
Orientation
Horizontal
Mounting Type
Termination Style
PC Pin
Fuse Size
0.394" Dia (10mm)
Contact Material
Beryllium Copper
Current Rating (Amps)
30 A