TDS230AL
DigiKey Part Number
5666-TDS230AL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TDS230AL
Description
RELAY TIME DEL 1023SEC 10A 120V
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
One Shot Time Delay Relay SPDT (1 Form C) 1 Sec ~ 1023 Sec Delay 10A @ 120/240VAC Socketable
Category
Circuit
SPDT (1 Form C)
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Delay Time
1 Sec ~ 1023 Sec
Series
Contact Rating @ Voltage
10A @ 120/240VAC
Packaging
Bulk
Voltage - Supply
230VAC
Part Status
Active
Termination Style
Plug In, 8 Pin (Octal)