TDML12DL
DigiKey Part Number
5666-TDML12DL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TDML12DL
Description
RELAY TIME DEL 102.3SEC 10A 120V
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
On-Delay Time Delay Relay DPDT (2 Form C) 0.1 Sec ~ 102.3 Sec Delay 10A @ 120/240VAC Socketable
Category
Circuit
DPDT (2 Form C)
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Delay Time
0.1 Sec ~ 102.3 Sec
Series
Contact Rating @ Voltage
10A @ 120/240VAC
Packaging
Bulk
Voltage - Supply
12VDC
Part Status
Active
Termination Style
Plug In, 8 Pin (Octal)