PSR070UL0200Z | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 5666-PSR070UL0200Z-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | PSR070UL0200Z |
Description | FUSE SQUARE 200A 1.3KVAC/1KVDC |
Manufacturer Standard Lead Time | 7 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 200A 1.3 kVAC 1 kVDC Fuse Square Bolt Mount |
Series | Applications Semiconductors |
Packaging Box | Features Indicating |
Part Status Active | Approval Agency CE, cURus, UL |
Mounting Type Bolt Mount | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |
Fuse Type Square | Breaking Capacity @ Rated Voltage 100kA AC, 150kA DC |
Current Rating (Amps) 200A | Size / Dimension 2.811" L x 1.693" W x 1.929" H (71.40mm x 43.00mm x 49.00mm) |