PHS230A10
DigiKey Part Number
F10631-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PHS230A10
Description
SSR RELAY SPST-NO 10A
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Solid State Photo-Coupled Relay (Photorelay) SPST-NO (1 Form A) Module
Category
Output Type
AC, Proportional Control
Mfr
Voltage - Input
230VAC
Series
Load Current
10 A
Packaging
Bulk
Termination Style
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Part Status
Active
Operating Temperature
-20°C ~ 60°C