PHS120A20
DigiKey Part Number
5666-PHS120A20-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PHS120A20
Description
SSR RELAY SPST-NO 20A
Voltage - Input
120VAC
Series
Load Current
20 A
Termination Style
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Operating Temperature
-20°C ~ 60°C