ORM120A25
DigiKey Part Number
5666-ORM120A25-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ORM120A25
Description
RELAY TIME DELAY 300SEC 10A 120V
Detailed Description
On-Delay Time Delay Relay DPDT (2 Form C) 3 Sec ~ 300 Sec Delay 10A @ 120/240VAC Chassis Mount
Delay Time
3 Sec ~ 300 Sec
Series
Contact Rating @ Voltage
10A @ 120/240VAC
Voltage - Supply
120VAC
Termination Style
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)