ORM120A17
DigiKey Part Number
5666-ORM120A17-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ORM120A17
Description
RELAY TIME DELAY 7SEC 10A 120V
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
On-Delay Time Delay Relay DPDT (2 Form C) Fixed, 7 Sec Delay 10A @ 120/240VAC Chassis Mount
Category
Circuit
DPDT (2 Form C)
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Delay Time
Fixed, 7 Sec
Series
Contact Rating @ Voltage
10A @ 120/240VAC
Packaging
Bulk
Voltage - Supply
120VAC
Part Status
Active
Termination Style
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)