ORB120A25
DigiKey Part Number
5666-ORB120A25-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ORB120A25
Description
RELAY TIME DELAY 300SEC 10A 120V
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Off-Delay Time Delay Relay SPDT (1 Form C) 3 Sec ~ 300 Sec Delay 10A @ 120/240VAC Chassis Mount
Category
Circuit
SPDT (1 Form C)
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Delay Time
3 Sec ~ 300 Sec
Series
Contact Rating @ Voltage
10A @ 120/240VAC
Packaging
Bulk
Voltage - Supply
120VAC
Part Status
Active
Termination Style
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)