LLC24B2F50N
DigiKey Part Number
LLC24B2F50N-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LLC24B2F50N
Description
LIQUID LEVEL CONTROL
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Liquid Level Controller Constant Level SPDT (1 Form C) 120VAC Chassis Mount
Category
Sensitivity
Fixed, 50kOhm
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Output Type
Relay
Series
Contact Form
SPDT (1 Form C)
Packaging
Bulk
Contact Rating @ Voltage
10A @ 120VAC
Part Status
Active
Mounting Type
Chassis Mount
Type
Constant Level
Termination Style
Screw Terminal
Voltage - Supply
120VAC
Operating Temperature
-20°C ~ 55°C