UC3000-300-ASC
DigiKey Part Number
2610-UC3000-300-ASC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UC3000-300-ASC
Description
CAP 3V 3000F AXIAL SCREW TERMINA
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3000 F (EDLC) Supercapacitor 3 V Axial, Can - Screw Terminals 0.29mOhm 1500 Hrs @ 65°C
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
0.29mOhm
Manufacturer
LICAP Technologies, Inc.
Lifetime @ Temp.
1500 Hrs @ 65°C
Packaging
Box
Termination
Screw Terminals
Part Status
Active
Mounting Type
Chassis Mount
Capacitance
3000 F
Package / Case
Axial, Can - Screw Terminals
Tolerance
0%, +20%
Size / Dimension
2.402" Dia x 5.413" L (61.00mm x 137.50mm)
Voltage - Rated
3 V
Operating Temperature
-40°C ~ 65°C