PHG.1B.307.CLLD62Z
DigiKey Part Number
PHG.1B.307.CLLD62Z-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PHG.1B.307.CLLD62Z
Description
CONN RCPT FMALE 7P GOLD SLDR CUP
Detailed Description
7 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup
EDA/CAD Models
PHG.1B.307.CLLD62Z Models
Number of Positions
7
Current Rating (Amps)
7A
Shell Size - Insert
307
Cable Opening
0.205" ~ 0.244" (5.20mm ~ 6.20mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C