PHG.1B.305.CLLD52
DigiKey Part Number
PHG.1B.305.CLLD52-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PHG.1B.305.CLLD52
Description
CONN RCPT FMALE 5P GOLD SLDR CUP
Detailed Description
5 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup
EDA/CAD Models
PHG.1B.305.CLLD52 Models
Number of Positions
5
Current Rating (Amps)
9A
Shell Size - Insert
305
Cable Opening
0.165" ~ 0.205" (4.20mm ~ 5.20mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C