FGG.2B.316.CLAD72Z
DigiKey Part Number
1124-1071-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FGG.2B.316.CLAD72Z
Description
CONN PLUG MALE 16P GOLD SLDR CUP
Detailed Description
16 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
EDA/CAD Models
FGG.2B.316.CLAD72Z Models
Number of Positions
16
Current Rating (Amps)
6A
Shell Size - Insert
316
Cable Opening
0.244" ~ 0.283" (6.20mm ~ 7.20mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C