FGG.1B.310.CLAD72
DigiKey Part Number
FGG.1B.310.CLAD72-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FGG.1B.310.CLAD72
Description
CONN PLUG MALE 10P GOLD SLDR CUP
Detailed Description
10 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
EDA/CAD Models
FGG.1B.310.CLAD72 Models
Number of Positions
10
Current Rating (Amps)
2.5A
Shell Size - Insert
310
Cable Opening
0.244" ~ 0.283" (6.20mm ~ 7.20mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C