FGG.1B.310.CLAD62Z
DigiKey Part Number
FGG.1B.310.CLAD62Z-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FGG.1B.310.CLAD62Z
Description
CONN PLUG MALE 10P GOLD SLDR CUP
Detailed Description
10 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
EDA/CAD Models
FGG.1B.310.CLAD62Z Models
Number of Positions
10
Current Rating (Amps)
2.5A
Shell Size - Insert
310
Cable Opening
0.205" ~ 0.244" (5.20mm ~ 6.20mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C