FGG.1B.310.CLAD52
DigiKey Part Number
FGG.1B.310.CLAD52-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FGG.1B.310.CLAD52
Description
CONN PLUG MALE 10P GOLD SLDR CUP
Detailed Description
10 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
EDA/CAD Models
FGG.1B.310.CLAD52 Models
Number of Positions
10
Current Rating (Amps)
2.5A
Shell Size - Insert
310
Cable Opening
0.165" ~ 0.205" (4.20mm ~ 5.20mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C