FGG.1B.307.CYCD62Z
DigiKey Part Number
FGG.1B.307.CYCD62Z-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FGG.1B.307.CYCD62Z
Description
CONN PLUG MALE 7POS GOLD CRIMP
Detailed Description
7 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FGG.1B.307.CYCD62Z Models
Number of Positions
7
Current Rating (Amps)
7A
Shell Size - Insert
307
Cable Opening
0.205" ~ 0.244" (5.20mm ~ 6.20mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C