FGG.1B.302.CYCD62Z | |
|---|---|
DigiKey Part Number | FGG.1B.302.CYCD62Z-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | FGG.1B.302.CYCD62Z |
Description | CONN PLUG MALE 2POS GOLD CRIMP |
Manufacturer Standard Lead Time | 18 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 2 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | FGG.1B.302.CYCD62Z Models |
Connector Type | Shielding |
Number of Positions 2 | Current Rating (Amps) 15A |
Shell Size - Insert 302 | Cable Opening 0.205" ~ 0.244" (5.20mm ~ 6.20mm) |
Mounting Type Free Hanging (In-Line) | Operating Temperature -55°C ~ 250°C |