FGG.0B.309.CLAD42
DigiKey Part Number
FGG.0B.309.CLAD42-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FGG.0B.309.CLAD42
Description
CONN PLUG MALE 9P GOLD SLDR CUP
Detailed Description
9 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
EDA/CAD Models
FGG.0B.309.CLAD42 Models
Number of Positions
9
Current Rating (Amps)
2A
Shell Size - Insert
309
Cable Opening
0.126" ~ 0.165" (3.20mm ~ 4.20mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C