FGG.0B.306.CLAD56
DigiKey Part Number
FGG.0B.306.CLAD56-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FGG.0B.306.CLAD56
Description
CONN PLUG MALE 6P GOLD SLDR CUP
Detailed Description
6 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FGG.0B.306.CLAD56 Models
Number of Positions
6
Current Rating (Amps)
2.5A
Shell Size - Insert
306
Cable Opening
0.209" ~ 0.220" (5.30mm ~ 5.60mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C