FGG.0B.305.CYCD56
DigiKey Part Number
FGG.0B.305.CYCD56-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FGG.0B.305.CYCD56
Description
CONN PLUG MALE 5POS GOLD CRIMP
Detailed Description
5 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FGG.0B.305.CYCD56 Models
Number of Positions
5
Current Rating (Amps)
6.5A
Shell Size - Insert
305
Cable Opening
0.209" ~ 0.220" (5.30mm ~ 5.60mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C