FGG.0B.305.CYCD52
DigiKey Part Number
FGG.0B.305.CYCD52-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FGG.0B.305.CYCD52
Description
CONN PLUG MALE 5POS GOLD CRIMP
Detailed Description
5 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp
EDA/CAD Models
FGG.0B.305.CYCD52 Models
Number of Positions
5
Current Rating (Amps)
6.5A
Shell Size - Insert
305
Cable Opening
0.165" ~ 0.205" (4.20mm ~ 5.20mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C