FGG.0B.304.CYCD56
DigiKey Part Number
FGG.0B.304.CYCD56-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FGG.0B.304.CYCD56
Description
CONN PLUG MALE 4POS GOLD CRIMP
Detailed Description
4 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp
EDA/CAD Models
FGG.0B.304.CYCD56 Models
Number of Positions
4
Current Rating (Amps)
7A
Shell Size - Insert
304
Cable Opening
0.209" ~ 0.220" (5.30mm ~ 5.60mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C