FGG.0B.303.CYCD52
DigiKey Part Number
FGG.0B.303.CYCD52-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FGG.0B.303.CYCD52
Description
CONN PLUG MALE 3POS GOLD CRIMP
Detailed Description
3 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FGG.0B.303.CYCD52 Models
Number of Positions
3
Current Rating (Amps)
8A
Shell Size - Insert
303
Cable Opening
0.165" ~ 0.205" (4.20mm ~ 5.20mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C