FGG.0B.303.CYCD42Z | |
|---|---|
DigiKey Part Number | FGG.0B.303.CYCD42Z-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | FGG.0B.303.CYCD42Z |
Description | CONN PLUG MALE 3POS GOLD CRIMP |
Manufacturer Standard Lead Time | 18 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 3 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | FGG.0B.303.CYCD42Z Models |
Connector Type | Shielding |
Number of Positions 3 | Current Rating (Amps) 8A |
Shell Size - Insert 303 | Cable Opening 0.126" ~ 0.165" (3.20mm ~ 4.20mm) |
Mounting Type Free Hanging (In-Line) | Operating Temperature -55°C ~ 250°C |