FGG.0B.302.CYCD56
DigiKey Part Number
FGG.0B.302.CYCD56-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FGG.0B.302.CYCD56
Description
CONN PLUG MALE 2POS GOLD CRIMP
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp
EDA/CAD Models
FGG.0B.302.CYCD56 Models
Number of Positions
2
Current Rating (Amps)
10A
Shell Size - Insert
302
Cable Opening
0.209" ~ 0.220" (5.30mm ~ 5.60mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C