FGG.0B.302.CYCD42Z
DigiKey Part Number
FGG.0B.302.CYCD42Z-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FGG.0B.302.CYCD42Z
Description
CONN PLUG MALE 2POS GOLD CRIMP
Detailed Description
2 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FGG.0B.302.CYCD42Z Models
Number of Positions
2
Current Rating (Amps)
10A
Shell Size - Insert
302
Cable Opening
0.126" ~ 0.165" (3.20mm ~ 4.20mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C