Image for FGG.00.303.CLAD22Z is not available
FGG.00.303.CLAD22Z
DigiKey Part Number
FGG.00.303.CLAD22Z-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FGG.00.303.CLAD22Z
Description
CONN PLUG MALE 3P GOLD SLDR CUP
Detailed Description
3 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
EDA/CAD Models
FGG.00.303.CLAD22Z Models
Number of Positions
3
Current Rating (Amps)
3A
Shell Size - Insert
303
Cable Opening
0.055" ~ 0.087" (1.40mm ~ 2.20mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C