FGG.00.302.CLAD35
DigiKey Part Number
FGG.00.302.CLAD35-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FGG.00.302.CLAD35
Description
CONN PLUG MALE 2P GOLD SLDR CUP
Detailed Description
2 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
EDA/CAD Models
FGG.00.302.CLAD35 Models
Number of Positions
2
Current Rating (Amps)
5A
Shell Size - Insert
302
Cable Opening
0.106" ~ 0.138" (2.70mm ~ 3.50mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C