FFP.2S.310.CLAC87
DigiKey Part Number
FFP.2S.310.CLAC87-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FFP.2S.310.CLAC87
Description
CONN CIRC PLUG 10P GOLD SLDR CUP
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Position Circular Connector Plug, Female Sockets and Male Pins Solder Cup
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FFP.2S.310.CLAC87 Models
Category
Shell Finish
Chrome
Mfr
Contact Finish - Mating
Gold
Series
Color
Silver
Packaging
Bulk
Ingress Protection
IP50 - Dust Protected
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Type
Features
Backshell
Number of Positions
10
Shielding
Shell Size - Insert
310
Current Rating (Amps)
7A
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Cable Opening
0.323" ~ 0.343" (8.20mm ~ 8.70mm)
Termination
Solder Cup
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C