FFA.1S.304.CLAC42Z
DigiKey Part Number
FFA.1S.304.CLAC42Z-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FFA.1S.304.CLAC42Z
Description
CONN CIRC PLUG 4P GOLD SLDR CUP
Detailed Description
4 Position Circular Connector Plug, Female Sockets and Male Pins Solder Cup
EDA/CAD Models
FFA.1S.304.CLAC42Z Models
Ingress Protection
IP50 - Dust Protected
Number of Positions
4
Shielding
Shell Size - Insert
304
Current Rating (Amps)
10A
Cable Opening
0.126" ~ 0.165" (3.20mm ~ 4.20mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C