DGB25MT1
DigiKey Part Number
5073-DGB25MT1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DGB25MT1
Description
CONN D-SUB PLUG 25POS R/A
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
25 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Mounting Type
Mfr
Shell Size, Connector Layout
3 (DB, B)
Packaging
Bag
Contact Type
Signal
Part Status
Active
Flange Feature
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Connector Style
Termination
Terminal Block
Connector Type
Plug, Male Pins
Contact Finish
Gold
Number of Positions
Features
Grounding Indents
Number of Rows
2
Voltage Rating
1000VAC, 500VDC