VC121030H620DP
DigiKey Part Number
478-2527-2-ND - Tape & Reel (TR)
478-2527-1-ND - Cut Tape (CT)
478-2527-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VC121030H620DP
Description
VARISTOR 41V 280A 1210
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
41 V 280 A Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 1210 (3225 Metric)
Category
Varistor Voltage (Max)
45.1 V
Manufacturer
KYOCERA AVX
Current - Surge
280 A
Series
Energy
1.2J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
1850 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
21 V
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C (TA)
Maximum DC Volts
30 V
Mounting Type
Surface Mount, MLCV
Varistor Voltage (Min)
36.9 V
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Varistor Voltage (Typ)
41 V