TCJB227M006R0200 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | TCJB227M006R0200 |
Description | CAP TANT POLY 220UF 6.3V 1210 |
Manufacturer Standard Lead Time | 33 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 220 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 6.3 V 1411 (3528 Metric), 1210 200mOhm @ 100kHz |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | TCJB227M006R0200 Models |
Category | Operating Temperature -55°C ~ 105°C |
Manufacturer KYOCERA AVX | Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C |
Series | Mounting Type Surface Mount |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Package / Case 1411 (3528 Metric), 1210 |
Part Status Active | Size / Dimension 0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm) |
Capacitance 220 µF | Height - Seated (Max) 0.083" (2.10mm) |
Tolerance ±20% | Manufacturer Size Code B |
Voltage - Rated 6.3 V | Features General Purpose |
Type Molded | Base Product Number |
ESR (Equivalent Series Resistance) 200mOhm @ 100kHz |