SD0805S040S0R1
DigiKey Part Number
478-7801-2-ND - Tape & Reel (TR)
478-7801-1-ND - Cut Tape (CT)
478-7801-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SD0805S040S0R1
Description
DIODE SCHOTTKY 40V 100MA 0805
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 40 V 100mA Surface Mount 0805 (2012 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SD0805S040S0R1 Models
Category
Speed
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
30 µA @ 40 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Technology
Supplier Device Package
0805 (2012 Metric)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
40 V
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 125°C
Current - Average Rectified (Io)
100mA
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
500 mV @ 100 mA