RHA0809151M025K
DigiKey Part Number
478-RHA0809151M025KCT-ND - Cut Tape (CT)
478-RHA0809151M025KTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RHA0809151M025K
Description
CAP ALUM HYBRID 150UF 20% 25V TH
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
150 µF 25 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 27mOhm 10000 Hrs @ 105°C
Category
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Manufacturer
KYOCERA AVX
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Applications
General Purpose
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ Low Frequency
190 mA @ 100 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
1.9 A @ 100 kHz
Type
Hybrid
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Capacitance
150 µF
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.433" (11.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
Through Hole
ESR (Equivalent Series Resistance)
27mOhm