2225PC125KAT1A | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 2225PC125KAT1A |
Description | CAP CER 1.2UF 250V X7R 2225 |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 1.2 µF ±10% 250V Ceramic Capacitor X7R 2225 (5763 Metric) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | 2225PC125KAT1A Models |
Category | Temperature Coefficient |
Mfr | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Applications |
Part Status Active | Mounting Type |
Capacitance | Package / Case 2225 (5763 Metric) |
Tolerance ±10% | Size / Dimension 0.225" L x 0.250" W (5.72mm x 6.35mm) |
Voltage - Rated | Thickness (Max) 0.079" (2.00mm) |